ایران و جهان

وزیر «مزخرف»گو!

وزیر «مزخرف»گو!

بهمن ۱۶, ۱۳۹۶
تحلیل سیاسی, صفحه دوم

۰


در شرایطی که مدیریت اسفناک آخوندی در زلزله، بارش برف، حادثه قطار و …. صدای همه را درآورده است؛ آخوندی ناکارآمد و میلیاردر لواسان نشین می گوید: برای ایران نگرانم!

 

ظاهرا کم کم عادت کرده ایم که در مواقعی که کشور با مسایلی از قبیل بحران‌های طبیعی چون زلزله، یا سوانح با عامل انسانی چون تصادف قطار، یا آتش سوزی در تاسیسات نفتی یا برخورد نفتکش و… و. رو به روست که نیازمند نوعی «مدیریت بحران» و حضور فوری، مستقیم و بلاواسطه مسوولان مربوط است، «فانوس به دست» به دنبال مدیران مربوطه در دولت اعتدال یا شهرداری فهرست امید بگردیم تا ابتدا از صحّت و سلامت آن‌ها اطلاع یابیم!
وقتی در تهران زلزله می آید، تا دو سه روز همه به دنبال شهردار تهران می گردند. در شرق دور، نفتکش ایرانی با بیش از ۳۰ خدمه دچار سانحه می شود، از سنگ صدا برمی خیزد و از وزیر راه و شهرسازی نه. در خوزستان مردم خاک تنفس می کنند، ولی رییس سازمان محیط زیست در دفاع از محصولات تراریخته خطابه سر می دهد، باز در غرب کشور زلزله می آید و تا چند روز در کنار مسایل عدیده حاصل از آن، یک سوال بزرگ افکار عمومی این می شود که وزیر راه و شهرسازی کجاست.
از وزیر سالخورده میلیاردری که در جلسه یکساعته، نیم ساعت را در خواب بود، تا معاون رییس جمهوری که می گفت «درباره موضوع گرد و غبار هیچ مسوولین می تواند وعده‌ای برای حل آن به مردم بدهد»، تا باز وزیر راه و شهرسازی‌ای که در کنار بد و بیراه‌هایی که نثار «مسکن مهر» می کرد، در طول ۴ سال یک آجر بر آجر پروژه تخیلی «مسکن اجتماعی» خود نگذاشت.
به نظر می رسد که در دولت اعتدال و شهرداری امید، با نسلی از «مدیران کارتابلی» رو به رو هستیم که ظاهرا هیج انگیزه‌ای برای کار اجرایی ندارند و به نوعی «اشباع» از لحاظ پست‌های مدیریتی رسیده‌اند و اگر هم در حوزه وظایف قانونی خود کاری می کنند، صرفا از سر رفع تکلیف و خالی نبودن عریضه است.
اما نکته جالب و قابل تامل این جاست که همین مدیران بی انگیزه و منفعل، در حوزه‌هایی دیگر، غیر از مسوولیت‌های مهم و حیاتی اجرایی خود، بسیار مشتاق و پرانرژی ظاهر می شوند، خواه این حوزه‌های دیگر تجارت شخصی باشد، چه اظهارنظرهای سیاسی در حد یک فعال حزبی، چه حضور در رویدادهای فرهنگی و هنری و امثال این‌ها.
حال که به واسطه بارش رحمت خداوند، بعد از ماه‌ها چشم انتظاری، پایتخت و نقاط مختلف کشور سفیدپوش شده و لب‌ها ودل‌های بسیاری از ایرانیانِ خسته از خشکی آسمان به خنده باز شده است و باز شاهدیم که انفعال، رخوت و ناآمادگی مسوولان مربوط در حوزه مدیریت بحران، زحمات و معضلات بسیاری را برای شمار زیادی از شهروندان و مسافران جاده ها حتی دو آزادراه اصلی کشور (قم تهران و کرج تهران)، و مردم مناطق زلزله زده غرب کشور و استان کرمان ایجاد کرده است، شاید بی مناسبت نباشد که به یکی از نمونه‌های شاخص این دسته از مدیران «خسته» بپردازیم که هر چیزی جز مسوولیت‌های اصلی اجرایی، آن‌ها را سر شوق می آورد. عباس احمد آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در طول دوران وزارت خود در دولت اعتدال (دولت‌های یازدهم و دوازدهم) بارها به واسطه اظهارنظرهای عجیب و بعضا جنجالی خود، سوژه رسانه‌ها شده است. وزیری که انصافا نماد تنبلی مدیریت اعتدالی و تدبیر بی حال و خسته دولت روحانی است. طنز ماجرا اینکه همین جناب آخوندی که مسکن مهر را «مزخرف» می خواندهفته پیش گفته:برای وضعیت ایران نگرانم!

۱۵ بهمن ۹۳/ مسکن مهر مزخرف!
در جریان بازدید آخوندی از فرودگاه مهرآباد، دبیر انجمنی به نام «کمیته مطالبه حق مسکن مردم» از وزیر درباره نظر او درباره مسکن مهر پرسید که آخوندی در یک جمله گفت: “به نظرم طرح مزخرفی است. ” به همین سادگی جناب وزیر طرحی را که چشم بسیاری از اقشار کم‌برخوردار جامعه برای یافتن سرپناه به آن دوخته شده و تاکنون صدها هزار نفر را در کشور خانه‌دار کرده، زیر سوال برد. همین بی‌اعتقادی وزیر مسکن به طرح خانه سازی برای اقشار کم‌برخوردار جامعه باعث شد که در دوران مدیریت بیش از ۴ ساله ایشان حتی یک آجر برای پروژه های جدیدی مسکن مهر روی آجر گذاشته نشد و هیچ طرح بدیلی هم از سوی ایشان ارایه نگردید.

آذرماه ۹۵/ خدا را شکر بیمه بودند!
در پی سانحه تلخ برخورد دو قطار مشهد-تبریزو سمنان-تبریز در حوالی شهر سمنان که منجر به جان‌باختن ده‌ها تن از هموطنان شد، آخوندی در اولین مصاحبه تلویزیونی خود، در خلال توضیحات درباره حادثه و روند امدادرسانی گفت:
” همه خانواده‌ها چه آن‌هایی که کشته شده‌اند و چه آن‌هایی که مجروح هستند، زیرپوشش بیمه قرار دارند و از این جهت نگرانی خاصی وجود ندارد! ”
این اظهارنظر وزیر در گرماگرم سانحه و زمانی که داغ مجروحان و خانواده‌های جان‌باختگان تازه بود، موجی از انتقادات را از سوی رسانه ها، نمایندگان و چهره‌های سیاسی به دنبال داشت. منتقدان عمدتا بر این نکته تاکید داشتند که جناب وزیر به جای عذرخواهی از قصور و تقصیر انجام گرفته در جریان این سانحه در زیرمجموعه وزراتخانه خود و تلاش در جهت جبران خسارات، با ابراز این که “چون مسافران بیمه بودند، جای نگرانی نیست”، به واقع به سانحه‌دیدگان توهین کرده است.

۱۶ فروردین ۹۶/ یک جو عقل!
در حاشیه نشست هیئت دولت در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان مبنی بر این که “گفته شده ایرباس سوم که به ایران آمده است مرجوعی کشور کلمبیا است، آیا این موضوع صحت دارد و شرایط آن اکنون چگونه است؟ “، گفت: “مرجوعی یعنی چی، این حرف های عجیبی است. ”
در ادامه اما وزیر راه پس از قطع دوربین نسبت به این سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان واکنش دیگری نشان داد و به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: “خبرنگار باید یک جُو عقل داشته باشد! ” وزیر راه بعد از این سخنان، میکروفن خبرنگار را گرفته و قصد پرت کردن آن را داشت و با لحن فریادگونه گفت: “شما حرفه ای نیستید و از خبرنگاری سر در نمیارید. برید بابا! ”

۳ آذر ۹۶/ قیم زلزله زدگان
در بازسازی مسکن نیستیم!
عباس آخوندی در بازدید از مناطق زلزله زده کرمانشاه، آب پاکی را بر دستان آسیب‌دیدگان از زلزله ریخت و گفت که وزارتخانه متبوع او قیّم بازسازی خانه‌های مردم نیست:
” امیدواریم بخش زیادی از کار بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه تا یک سال آینده به اتمام برسد، ‌ افزود: نمی توانیم قیومیت مردم در بازسازی و ایجاد اسکان موقت را بر عهده بگیریم. ”
لیکن همین جناب آخوندی که درباره مسایل حوزه وزارتی خود چنین بدخلق و عبوس و عصبی با اصحاب رسانه برخورد می کند، به نحوی که خبرنگاران با احتیاط به ایشان نزدیک می شوند، روی دیگری دارد که در مناسبت‌ها و رویدادهایی کاملا مجزا از بحث‌های «خشک» و «جدی» و «عبوس» راه و مسکن و شهرسازی بروز پیدا می کند. واقعیت آن است که آقای آخوندی که در کنار پیشه وزارت، یک تجارت خانوادگی مرتب و پر و پیمان به همراه آقازاده‌ها دارد و ثروت شخصی ایشان بنا بر اقوال و گزارش‌های مختلف، دست کم ۷۰۰ میلیارد تومان است (رقم‌های بالای ۱۰۰۰ میلیارد هم گفته شده)، یکی از مشتریان پر و پا قرص رویدادهای فرهنگی و هنری و نشست‌های علوم انسانی و حتی نظریه پردازی در حوزه اقتصاد و سیاست و علوم اجتماعی است!
هر چه قدر وزیر راه و شهرسازی از موقعیت‌های بحرانی مانند زلزله و تصادف قطار، از حضور در انظار عمومی گریزان است، و هر چه قدر درباره سوالات مرتبط با حوزه مسوولیت رسمی خود کم‌تحمل و عصبانی ظاهر می شود، در رویدادهای غیرمرتبط با وزارتخانه‌اش بسیار خوشحال، پرانرژی و فعالنشان می دهد!
حال مروری خواهیم داشت بر این وجه از شخصیت جناب وزیر داشته باشیم:
۲۲ بهمن ۹۳/ اهدای جایزه جشنواره فجر!
در مراسم اختتامیه جشنواره ۳۳ فیلم فجر در برج میلاد، عباس آخوندی در کنار علی ربیعی، وزیر کار و رفاه اجتماعی و حسین فریدون، دستیار ویژه رییس جمهور، علی جنتی را برای اهدای جوایز برگزیدگان حضور همراهی می کردند.

۱۱ اردیبهشت ۹۴/ اپرای عروسکی!
آخوندی با حضور در تالار فردوسی به تماشای اپرای عروسکی سعدی به کارگردانی بهروز غریب‌پور نشست.

۲۴ مرداد ۱۳۹۵/ غذای اتریشی!
کترینگ بین‌المللی «دونا»، متعلق به کشور اتریش به‌عنوان بزرگ‌ترین نمونه آن در غرب آسیا در مراسمی با حضور وزیر راه و شهرسازی، مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و همچنین «فردریش اشتیفت» سفیر اتریش در تهران گشایش یافت. عباس آخوندی در آن روز نزدیک یک ساعت را به گشت‌وگذار و بازدید از این کترینگ گذراند و دستپخت سرآشپزهای اتریشی را به دفعات تست کرد!
وزیر راه و شهرسازی در آن مراسم با اشاره به افتتاح بزرگترین کیترینگ خاورمیانه در تهران با کمک سرمایه‌گذاران اتریشی، گفت: “انجام این مهم را موجب برابری سرویس‌های غذا در قطارها با سیستم حمل و نقل هواپیمایی توصیف کرد که منجر به افزایش رفاه حال مسافران قطارها می‌شود. ”

۸ بهمن ۹۵/ علاقه مند هنرهای تجسمی!
عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به همراه «سیدرضا صالحی امیری»، وزیر وقت فرهنگ و ارشاد و ‘علی مرادخانی’ معاون وقت امور هنری وزارت ارشاد با حضور در موزه هنرهای معاصر به عنوان نماد موزه های ایران، از آثار به نمایش گذاشته شده نهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر دیدن کرد. سیدرضا صالحی‌امیری در حاشیه این بازدید اظهار کرد:
“امروز در موزه هنرهای معاصر که نماد موزه‌های ایران است با حضور آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی که از علاقه‌مندان دائمی این حوزه هستند و با شور و شوق فراوانی به بازدید آمدند و نشاط و شور فراوانی به همکاران ما دادند. ” او با اشاره به نهمین جشنواره هنرهای تجسمی ادامه داد: ” نمایشگاه‌هایی شبیه جشنواره فجر، یک بیان هنرمندانه از زندگی نسل ماست و معتقدم هیچ بیانی از این نمی‌تواند گویاتر باشد که فهم این نسل از زندگی چیست و چه اندیشه‌ای دارد. ”
وزیر راه افزود:” من برای اینکه فهمی پیدا کنم از انعکاس واقعی آنچه زیر پوست شهر اتفاق می‌افتد و درباره زندگی و تحولات اجتماعی به نمایشگاه‌ها می‌آیم چراکه هنر قوی‌ترین بیانی است که از روزگار ما برای نسل‌های آینده باقی می‌ماند. از طرفی نکاتی که در این نمایشگاه‌ها وجود دارد برای ما مسئولان بیشتر تکان‌دهنده است. اگر بتوانیم عمق مطلبی را که هنرمند می‌خواهد بیان کند درک کنیم و در واقع اینجا بیان مجدد شعر حافظ است که می‌گوید از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر…”

۱۱ آبان ۹۶/ روز ملی الجزایر!
عباس اخوندی در کنار حمید استیلی، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال، و الیکا عبدالرزاقی، هنرپیشه سینما، در مراسم «روز ملی الجزایر» در محل اقامتگاه سفیر این کشور حاضر شد.
همان گونه که ملاحظه کردید، جناب آخوندی تمایل واضح و آشکاری به مشارکت در رویدادهای فرهنگی و هنری نشان می دهد و به اصطلاح دستی هم بر آتش نظریه‌پردازی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، فلسفی و …دارد والبته این موضوع تا حدی قابل درک به نظر می رسد.
ایشان در زمینه تجارت شخصی و خانوادگی علی الظاهر(دست کم به واسطه صدها میلیارد تومان دارایی شخصی خود) به «مدارج عالیه» رشد و ترقی دست پیدا کرده است.
در زمینه تحصیلات و کمالات آکادمیک هم مدرک دکتری خود را در دانشگاه «رویال هالووی» لندن در اقتصاد سیاسی اخذ کرد و آقازاده‌ها را هم الحمدلله به سر و سامان رسانده اند و محمدهادی و محمدمهدی ایشان علی رغم جوانی در چندین شرکت معظم در حوزه های مرتبط با وزارت راه و شهرسازی و سرمایه گذاری و ارتباطات و …مدیریت می کنند. خب در آستانه ۶۰ سالگی، جناب آخوندی هم مثل هر شهروند دیگری حق دارد که فارغ از قیل و قال وزارت و مدیریت و هیاهوی رسانه ها و انتقادات و… به ندای دل گوش دهد و به دنبال علایق هنری و فرهنگی خود باشد…
بنابراین، توصیه میکنیم برای جلوگیری از «استعداد سوزی» و تحقق اصل «شایسته سالاری» یا جناب سیدعباس صالحی، وزیر ارشاد محترم، را در سنگر دیگری به خدمت بگیرند، یا معاونتی به نام «معاونت هنر و فرهنگ و اندیشه» ریس جمهور ایجاد کنند و ایشان این حجم از انرژی و علاقه را در مسیر و کانالی که شایسته آن است به کار بگیرد و کار سخت و بی هیجان و پر از عصبیت وزارت راه و شهرسازی را به آدم‌هایی بسپارد که روحیه زمخت و ضخیم کارهای شاق و پرزحمت را دارند.
لینک منبع

بر چسب ها

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Close