اینترنت اشیا

رمزینه ها و اینترنت اشیا


اینترنت اشیا بدون شک تغییرات شگرفی را ایجاد خواهد کرد و احتمال دارد در سالهای آتی بالاترین رشد را در میان سایر صنایع و بازارها بخود ببیند. از طرفی رشد و جهش بزرگ رمزینه‌ها (واحدهای پولی مجازی بر مبنای رمزنگاری) که سرآمدشان بیتکوین است ثابت کرد که سیستم های توزیع شده و ارتباطات نقطه به نقطه (P2P) سمت و سویی است که جامعه بشری دیر یا زود به آن سمت خواهد رفت.

یکی از واحد های پولی دنیا که در ماه گذشته رشد سرسام آوری را تجربه کرد آیوتا(IOTA) است که در نوشتار سعی بر آن خواهم کرد که توضیحی هرچند اجمالی در این خصوص بدهم.

 

رشد و توسعه اینترنت اشیا را تصور کنید. میلیاردها دستگاه مختلف با یکدیگر و البته با انسان از طریق شبکه جهانی در ارتباط خواهند بود، تعداد این دستگاه ها بشدت رو به افزایش است و نخستین مسئله پیش روی این پیشرفت این است که چطور شبکه و البته سیستم های مرتبط، خودشان را با این رشد و توسعه هماهنگ خواهند کرد. مسئله ئی که البته ارزهایی مانند بیتکوین به نوعی آن را با الگوریتم ها و روشهای منحصر بفردی حل کرده اند.

هرچند در دنیای اینترنت اشیاء با میلیارد ها دستگاه کوچکی که شاید تراکنش های مالی کوچکی داشته باشند و بنوعی بخواهد فعالیت های مالی داشته و پرداخت و دریافت ارز داشته باشند بیتکوین هم نمی‌تواند راه کار مناسبی ارائه دهد. هزینه ارسال هر تراکنش در بیت کوین به نحوی است که برای ریزپرداخت ها اصلا مفید نخواهد بود.

ریزتراکنش ها اصطلاحی است برای پرداخت مبالغ بسیار اندک که احتمالا در آینده اینترنت اشیاء به مسئله بزرگی مبدل خواهد شد. مسئله ئی که راهکارهای سنتی پرداختی نمی‌تواند گزینه مناسبی باشد زیرا که هم پردازش این حجم از ریزتراکنش ها کاری مشکل است و هم از دسترس خارج شدن چنین سیستمی تمام بازار را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

بر گردیم به بیت کوین که این روزها خیلی بر سر زبان افتاده است. اگر چه این قابلیت که هر واحد بیت کوین می تواند تا چندین رقم اعشار شکسته شود برای ریزتراکنش ها مفید است اما سرعت پایین تایید تراکنش ها و البته هزینه بالای ارسال تراکنش ها که در بالا به آن اشاره شد موید این نکته است که بیت کوین احتمالا گزینه مناسبی برای زیست بوم اینترنت اشیا نخواهد بود. این درست همان جایی است که آیوتا می‌درخشد.

آیوتا واحد پولی رمزینه است که تمرکزش را روی ارتباطات ماشین به ماشین (M2M) گذاشته است و هدفش ایجاد بستری برای ارسال تراکنش های مالی بین دستگاه هاست و البته حذف هزینه ارسال تراکنش. پروژه آیوتا که از ابتدا بصورت متن باز منتشر شد از تکنولوژی زنجیره بلاکی (Blockchain) استفاده نمی‌کند و برای خود روش جدیدی ابداع کرده که بنابه ادعای مدیران پروژه‌اش برای اینترنت اشیا مناسبتر از مدلی است که بیت کوین استفاده می‌کند.

نام این تکنولوژی تنگل(Tangle) است. البته توضیح در مورد معماری آن بسیار مفصل است و نیاز به مطلب جداگانه‌ی خود دارد. آیوتا بستر بسیار امنی برای جابجایی تراکنش های مالی محیا کرده که برپایه‌ی بروزترین روش های رمزنگاری است. این واحد پولی که نظر مایکروسافت را نیز بخود جلب کرده احتمالا در آینده در قلب فناوری های اینترنت اشیاء خواهد بود و بدین ترتیب دستگاه ها هم برای خودشان شبکه مالی منحصر بفرد خودشان را خواهند داشت. رشد قیمت این ارز را می توانید از اینجا ببینید.

می‌توان گفت زنجیره ارزش اینترنت اشیا روز به روز در حال تکمیل شدن است و احتمالا استفاده از تکنولوژی های مرتبط با رمزینه ها در بخشهای دیگر اینترنت اشیاء و نه محدود به ارتباطات مالی البته مورد استفاده وسیع قرار خواهد گرفت.

 


دومین همایش کارآفرینان اینترنت اشیاء، فرصتی برای اشتراک دانش، گپ و گفت و شبکه‌سازی با اهالی استارتاپی و اینترنت اشیاء

 

ثبت نام در رویدادلینک منبع

بر چسب ها

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


همچنین مشاهده کنید

Close
Close