آینده

درگیری بعدی ایران- اسرائیل، شاید جایی دورتر از مرز شمالی


درگیری بعدی ایران- اسرائیل، شاید جایی دورتر از مرز شمالی
به گزارش هاکریا۲۰۴۰ به نقل از دبکا، درگیری بعدی ایران- اسرائیل در سوریه، اواخر ماه آوریل و اوایل ماه می و شاید در جایی دورتر از مرز شمالی اتفاق افتد.
دبکا مدعی شد اکنون زمانی است که تهران می‌کوشد یک نیروی ویژه شیعی عراقی و مورد حمایت روسیه را از جنوب عراق به سوریه انتقال دهد و این‌گونه جبهه جنگ ضد اسرائیلی خود را گسترش دهد. ایران هم‌اکنون در حال مدیریت سه فرماندهی مقدم در سوریه است که در دمشق، ابوکمال و خارج از حلب قرار دارند.
چالش بعدی ایران برای اسرائیل احتمالاً گسترده‌تر از نفوذ یک پهپاد است و ممکن است بسیار دورتر از مرز شمالی اسرائیل باشد. روسیه و ایران در تلاش برای اجرای یک فعالیت نظامی بین عراق و سوریه هستند.
منابع نظامی دبکا گزارش دادند که ایالات‌متحده نیز در حال ایجاد یک “نیروی امنیتی مرزی” جدید در سوریه (متشکل از مبارزان کرد) است.
ایران و روسیه در عین حال در تلاش برای ایجاد و آموزش یک “نیروی استقرار سریع” نخبه از شیعیان عراقی هستند. یکی از کارکردهای این نیرو، گسترش جبهه علیه اسرائیل در سوریه و نیز لبنان است. انتظار می‌رود بخشی از نیروهای شیعی عراقی پس از ورود به سوریه به مرز اسرائیل- لبنان اعزام شوند.
این گروه عراقی، متشکل از ۵ هزار مبارز شیعی است که در حال گذراندن دوره آموزشی ویژه برای جنگ در سوریه هستند. آن‌ها از دو گروه شیعی عراقی و با کارایی عالی انتخاب شده‌اند: جنبش نجبا به رهبری شیخ اکرم الکعبی که نسخه عراقی حزب‌الله لبنان است و دیگری نیروهای شبه‌نظامی ابوالفضل العباس.
طبق گزارش منابع اطلاعاتی دبکا، تفاوت بزرگ بین این نیروی نخبه عراقی با سایر شبه‌نظامیان شیعی تهران در سوریه این است که مجهز به یک نیروی هوایی است. افسران روس و ایرانی در حال راه‌اندازی یک واحد هوایی موسوم به “مدیریت هلیکوپترهای رزمی” هستند.
انتظار می‌رود بخش اعظمی از این نیروی جدید، در ماه آوریل آماده حرکت شوند و در اوایل ماه می به جنوب شرق سوریه (مناطق ابوکمال و دیرالزور) برسند. تاکنون، نیروهای آمریکایی مستقر در غرب عراق و جنوب شرق سوریه، متمرکز در التنف، از نیروی هوایی و آتشبارهای فعال برای عقب راندن این نیروها از مرز سوریه استفاده کرده است.
با این حال، با وجود تمام تلاش‌ها برای ممانعت از ورود این نیروها به سوریه، آن‌ها ممکن است شکاف کوچکی در مرز ۱۰۰۰ کیلومتری عراق- سوریه پیدا کنند. آنگاه دولت و رهبران نظامی اسرائیل با تصمیمی مواجه خواهند شد که بسیار دشوارتر از تخریب مرکز کنترل پهپاد ایرانیان است.
بخشی از این دشواری به این امر باز می‌گردد که اسرائیل پیش از هرگونه اقدامی باید به وضعیت روابط ایالات‌متحده و روسیه که در حال حاضر در شرایط خوبی نیست و نیز نحوه بازی آن‌ها در عرصه نبرد نگاه کند.لینک منبع

بر چسب ها

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Close