اینترنت اشیا

جدایی از استیو جابز


تونی فادل یار غار استیو جابز و مبدع آیپاد چطور شد که در اوج موفقیت با اپل خداحفظی کرد؟

پونیشا در بلاگ خود مطلب جالبی راجع به رویداد آیوتی میتاپس نوشته است که ارزش آن داشت یکبار دیگه از زاویه‌ای متفاوت به این موضوع نگاه بشه. در بلاگ پونیشا آمده که:

شاید علاقمند باشید فراتر از دنیای وب و موبایل قدم بزنید یعنی همان کاری که تونی فادل (مبدع آیپاد و ملقب به پدر آیپاد) کرد. تونی فادل طی ۱۰ سال همکاری با اپل در بهترین جایگاه حرفه‌ای دنیا قرار داشت اما حس جاه‌طلبی وی باعث شد اپل را در اوج رها کند …

در ادامه با ما همراه باشید تا در این مطلب از آیوتی بلاگ به اثر رفتاری تونی بلاگ بپردازیم.

 

اگرچه اولین بار در سال ۲۰۰۹ آقای کوین اشتون بود که واژه اینترنت اشیا را مطرح کرد، اما وقتی استارتاپ نست در سال ۲۰۱۴ با قیمت نجومی (سه میلیارد و چهارصد میلیون دلار)توسط گوگل خریده شد به دنبالش جنجال رسانه‌ای در بازار راه افتاد و یک سال پس از آن یعنی در سال ۲۰۱۵ نگاه بسیاری از بازیگران فناوری و حتی غولهای سرمایه‌گذاری به IoT چرخش کرد. چه آنهایی که در لایه‌های بالادستی زنجیره IoT فعالیت دارند مانند بازیگران زیرساخت ارتباطی و شبکه و چه آنهایی که در لایه‌های پایین دست هستند مانند تولیدکنندگان و ارائه دهندگان سرویس و اپلیکیشن، بصورت متحد و یا منفرد به این روند دامن زدند.

تونی فادل بجای حفظ وضع موجود، حس جاه طلبی خود یعنی کشف قله های بلندتر را دنبال کرد. جایی فراتر از دنیای وب و موبایل که جنس نوآوری در آن ساختارشکن باشد. تونی از بازار گجت‌های human base (مانند موبایل) به حوزه گجت‌های Machine Base و مبتنی بر هوش مصنوعی مهاجرت کرد.

فادل در سال ۲۰۱۰ اپل را ترک کرد و استارتاپ Nest را کلید زد و در نهایت پس از ۴ سال توانست گرانترین معامله استارتاپی اینترنت اشیاء تاریخ (تا به امروز) را ثبت کند. نست در کنار همه خدمات هوشمندی که عرضه می‌کند یک پلتفرم نیز هست که بواسطه آن حتی می‌توان از گجت آمازون اکو نیز استفاده کرد-تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل- در واقع نه تنها یک گجت هوشمند بلکه یک ابزار با قابلیت Extensible به بازار عرضه کرده است. مشتریان نست هم افراد مصرف کننده معمولی (End User) هستند و هم توسعه‌دهندگانی که قصد دارند از آن بعنوان واسط (Middleware) استفاده کنند.

امروزه با عرضه نسخه های جدید نست (Nest 2.0) مشاهده می‌شود که علاوه بر ذینفعان بازار خانه هوشمند، حتی عواملی مانند خودروسازان نیز برای توسعه محصولات جدید خود در زمینه تعاملات دستوری بین خانه و خودرو از آن بهره برده‌اند.

بازهم بر میگردیم سر بهانه اول (یعنی همان مطلب پونیشا) که این یادداشت با جرقه آن آغاز شد. ممکن است شما نیز یکی از توسعه‌دهندگان وب و موبایل باشید که بدنبال اقیانوس آبی هستید. یعنی جایی که هنوز بازار آن به بلوغ نرسیده ولی در عین حال فرصت‌های ناب بالقوه در آن نهفته است.

در دومین همایش کارآفرینان اینترنت اشیا منتظر حضورتان هستیم … علاوه بر سخنرانی، یک بخش شبکه‌سازی تمهید شده که به لطف خدا و مدد حضور دوستانی با تجربه از سایر حوزه‌های اکوسیستم استارتاپی ساعاتی مفید را رقم خواهیم زد.

 


برای شرکت در رویداد آیوتی میتاپس از طریق کلید ثبت نام کنید

ثبت نام در آیوتی‌میتاپس

 

 

 لینک منبع

بر چسب ها

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Close